středa 1. října 2014

Pokládka dlažby

Pokládka dlažby

Pokládka podlahových dlaždic se na první pohled může zdát jako naprosto banální činnost, na které nelze nic zkazit. Opak je pravdou, pokud si přejete mít krásnou podlahu s dlouhou životností, je nutné při pokládání dlaždic dodržovat určitá pravidla.

Příprava podkladu je stejně důležitá jako pokládka samotná

Prostor, na který budete dlaždice pokládat, musí být dokonale rovný a čistý. Pro odstranění nerovností použijeme stěrkovou hmotu a následně s pomocí gumové stěrky prostor ošetříme ještě srovnávací hmotou. Stěrkou musíme srovnávací hmotu rozetřít s velkou pečlivostí, aby byla plocha dokonale rovná. Po nanesení hmot je nutné nechat prostor před pokládkou zhruba dva dny větrat.

Nepodceňujte plánování pokládky

Před samotnou pokládkou je třeba detailně si rozvrhnout rozložení dlaždic na základě rozdílů v odstínech či vzorcích dlaždic. Dbejte na přesnost pokládky, pravý úhel musí zkrátka vždy mít přesně 90 stupňů, k čemuž si můžete snadno dopomoci provázkem. Rozvrhněte si taktéž, kde s pokládkou začnete a jak budete postupovat.

Při lepení musíme dbát zvýšené opatrnosti

Lepidlo na dlaždice mícháme za pomocí speciálního míchacího nástavce, který přimontujeme k vrtačce. Mícháme s nízkou frekvencí otáček a čekáme, dokud nevznikne homogenní hmota. Lepidlo následně naneseme na podklad pomocí ozubené stěrky po drobných úsecích tak, aby byla doba, než na něj položíme dlaždici minimální. Dlaždice pokládáme zlehka. Následně je přitlačíme k podkladu a na závěr na ně poklepáme gumovým kladívkem. Dlaždice musí být přitlačeny na lepidlo po celé ploše rovnoměrně, jinak by vznikaly nerovnosti, které by později nešly odstranit. Při pokládce je také nutné dodržovat velikost spár, která by měla být udávána výrobcem.

Pokládka soklových dlaždic musí ladit se spárami na podlaze

Odřízneme izolační pásky tak, aby pasovaly lícem k horní hraně dlaždice. Následně naneseme vrstvu lepidla na zadní stranu soklové dlaždice a dlaždici s lepidlem nalepíme na stěnu. Při lepení soklové dlaždice je nutné držet se spár z předchozí pokládky. Jako pomoc při dodržování vzdálenosti spár je vhodné použít dřevěné kolíčky na podložení.

Při spárování nesmíme vynechat ani kousek mezery

Se spárováním podlahy můžeme začít až po úplném ztuhnutí lepidla. Následně si připravíme přiměřené množství spárovací hmoty, rovnoměrně jej rozetřeme po podlaze a napříč ke spárám ho rozetřeme za pomocí gumové stěrky. Hrubé zbytky malty se pokusíme odstranit gumovou stěrkou co nejrychleji, než malta stihne zaschnout. Přechod mezi soklovými a podlahovými dlaždicemi je nutné zaspárovat elastickou silikonovou těsnící hmotou. Po rozetření spárové hmoty po celé podlaze odstraníme zbytky malty navlhčenou houbičkou a dřevěnou špachtlí.


9 komentářů:

  1. Tak takové rady přijdou vhod, děkuji mockrát. Pokládku dlažby budeme u nás doma asi také řešit. Konkrétně v kuchyni. Ještě jsme se ale nerozhodli, jestli tam dlažba bude opravdu ta nejlepší volba. Já se nedávno například dočetla, že do kuchyně jsou prý vhodné třeba i vinylové podlahy. Prý hlavně z hlediska výrdrže proti opotřebení. Musím se přiznat, že zatím se tedy spíš přikláním k této variantě.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nad tou podlahou do kuchyně teď také přemýšlím. Moje původní volba byla klasická plovoucí podlaha, jak jsem se ale dočetl, tak ta prý do kuchyně úplně vhodná není. Právě proto jsem začal také uvažovat nad vinylem. Jak jste se nakonec rozhodli vy? Vyhrála u vás dlažba nebo vinylová podlaha?

      Vymazat
  2. To já se teď chystám na pokládku dlažby venku. Rád bych totiž nějak vydláždil prostor kolem domu. Prvně ale bude potřeba udělat nějaké úpravy terénu. Na to si asi budu muset pronajmout i nějaký bagr nebo něco takového. Díval jsem se ale, že právě ten by mi mohla zajistit třeba tato půjčovna bagrů Praha.

    OdpovědětVymazat
  3. To vypadá dobře. My bychom teď potřebovali někoho, kdo nám udělá venkovní schodiště na míru. Jestli ale nikoho do března nenajdu, tak se do toho asi pustím sám. Projekt mám stejně tak nějak nakreslený, takže to maximálně pouze s někým zkonzultuji, aby to nebyl nějaký zjevný nesmysl, a pak se pustím do toho. ;-)

    OdpovědětVymazat
  4. Právě dlažbu na schodech bych taky rád letos udělal novou. To schodiště by si to už zasloužilo. Například taková spárovací hmota není problém, té mám doma spoustu, ale s manželkou se prostě nemůžeme dohodnout na tom, jakou dlažbu bychom tam chtěli. Asi to bude chtít dojít k nějakému kompromisu.

    OdpovědětVymazat
  5. Tak tady teda musím říct, že je to fakt skvělá práce. Asi se tím inspiruji. Doděláváme teď schody a původně jsme měli v plánu dřevo, ale protože je to teď s materiálem takové všelijaké, tak si říkám, jestli taky nepůjdeme do obkladů. To máte keramické nebo z čeho to je? Díky za tip.

    OdpovědětVymazat
  6. Já jsem třeba zjistila, že najít dneska dobrého a zkušeného obkladače je opravdu celkem problém. Dřív jsem měla jednoho známého, který měl na toto firmu. Když jsme ale doma potřebovali udělat novou dlažbu, tak jsem zjistila, že jeho firma zkrachovala a nevyhla se mu tedy likvidace společností. Je to celkem škoda, protože co jsem se tak dívala, tak tady v okolí moc firem, které by se tímto zabývaly není.

    OdpovědětVymazat
  7. Tak my už v kuchyni máme dlažbu položenou. Můžu vám teda říct, že to nebylo tak jednoduché, jak to vypadá na návodech. Manžel se s tím celkem dlouho pral, ale nakonec to dopadlo dobře. Dlažba drží. A vypadá to i skvěle. Myslím si ale, že na tom má nemalou zásluhu i spárovací hmota od Baumitu. :) Díky té je to kompletní.

    OdpovědětVymazat
  8. Toto jsem teď řešil na naší chalupě. Naštěstí s pokládkou interiérové dlažby mám bohaté zkušenosti, takže to byla práce na jedno odpoledne. Teď ještě zbývají dřevěné obklady. S těmi už bohužel tolik zkušeností nemám, takže to vidím tak, že si asi raději vezmu někoho na pomoc. Přecejen chci, aby to pár let vydrželo. :)

    OdpovědětVymazat